امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرویس خبری افشان: جلسه ستاد برق استان کرمان با حضور معاون وزیر نیرو، سرپرست استانداری کرمان، تنی چند از نمایندگان مجلس و مدیران عامل صنعت برق استان کرمان در محل سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری کرمان برگزار شد.

همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق در این نشست  ضمن تقدیر از مردم در مصرف بهینه انرژی  و حمایت استانداری ها در تغییر ساعات کاری اظهار داشت: با این تغییر ساعات به میزان2000 مگاوات صرفه جویی انجام شده است.

وی افزود:  با توجه به تجربه امسال و شرایط اقلیمی کشور ما نباید متکی به واحدهای آبی باشیم، بلکه نیروگاه‌های آبی را باید به عنوان ذخیره شبکه داشته باشیم نه تامین کننده زیرساخت شبکه، ضمن اینکه برای سال‌های آینده برای احداث نیروگاه حرارتی باید زمان و وقت خاصی بگذاریم که دچار مشکل امسال نشویم.

حائری ادامه داد: با شرایط کنونی اگر بخواهیم پیش برویم، سال آینده 7 تا 8 هزار مگاوات برق کمبود خواهیم داشت و بنابرین پروژه‌هایی که در سطح کشور داریم، ماهانه باید بررسی شوند که پیمانکار چه میزان کار را پیش برده و گزارشات به وزارت نیرو داده شود.

حائری ابراز امیدواری کرد: سال آینده اولین واحد بخش گاز نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی زرند را در مدار خواهیم داشت. وی تاکید کرد: با توجه به این مساله که نیروگاه های جدیدی به مدار خواهند آمد استان کرمان باید از زیر ساخت های لازم برخوردار باشد و  احداث خط 400 کیلوواتی کهنوج – جیرفت - بم به زاهدان نیز در الویت است که باید هرچه سریعتر به اتمام برسد و رینگ 400 کیلوولت جنوب شرق تکمیل شود.

حائری تاکید کرد: برای راه اندازی نیروگاه های خورشیدی نیز از سرمایه گذاران حمایت می کنیم، اما اگر کسی نتوانست کار کند باید مجوزش ابطال شود و مجوز جدید صادر شود.

وی گفت: همکاری مورد نیاز را برای پیشبرد طرح ها انجام خواهیم داد و بزودی مجوز تعدیل از طرف وزارتخانه اعلام خواهد شد.

همچنین علی‌اصغر نصراللهی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان طی گزارشی از وضعیت شبکه برق استان اظهار داشت: با به مدار آمدن  سه نیروگاه پی‌در‌پی در کهنوج، سمنگان و گل‌گهر از سال گذشته بعد از حداقل 25 سال، تراز تولید مصرف استان مثبت شد و میزان تولید عملی نیروگاه های استان امسال 2615 مگاوات بوده است.

وی افزود: با توجه به درخواست صنایع استان برای تامین نیاز استان در سال های آتی نیاز مبرم به دو نیروگاه دیگر داریم.

نصراللهی افزود: با تاکید معاون وزیر نیرو واحد اول گازی نیروگاه 500 مگاواتی زرند تا 18 ماه آینده به مدار خواهد آمد و همچنین در بردسیر یک نیروگاه 500 مگاواتی توسط بخش خصوصی احداث می شود که قرارداد آن تا یک ماه آینده باید قطعی شود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان کرمان گفت: شرکت گل‌گهر نیز اعلام کرده که آمادگی دارد فاز دوم نیروگاه  گوهران را به مدار آورد.

وی افزود: برای تامین برق استان تا سال 1405 علاوه بر نیروگاه های فعلی،  نیروگاه زرند، نیروگاه بردسیر، نیروگاه گوهران و نیروگاه های خورشیدی به مدار خواهند آمد.

وی در رابطه با احداث نیروگاه های خورشیدی گفت: هم اکنون میزان تولید برق خورشیدی در استان 21.2 مگاوات است که تا پایان سال جاری 35 مگاوات دیگر به آن افزوده می شود و  تاکنون برای تولید 390 مگاوات برق خورشیدی مجوز صادر شده و در صورتی که سرمایه گذاران اقدام به احداث نیروگاه نکنند مجوز آن ها ابطال و به جای آن مجوز جدید صادر خواهد شد.

نصرالهی اظهار داشت: تلاش ما بر این است که بتوانیم سالانه حداقل 50 مگاوات نیروگاه خورشیدی را به مدار آوریم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان اظهار داشت: تکمیل خط 400 کیلوولت کهنوج- جیرفت- بم به زاهدان از الویت های شرکت برق منطقه ای کرمان است و باید هرچه سریعتر به مدارآید تا رینگ 400 کیلوولت جنوب شرق تکمیل شود.

مهندس نصرالهی در خصوص چالش های پیش روی شرکت گفت:  عدم ثبات قیمت و نوسان شدید نرخ فلزات در مناقصات پیش رو تاثیر منفی دارد و  نرخ تعدیل فلزات در قراردادهای جاری پیمانکاران با توجه به شرایط موجود کافی نیست.

وی همچنین به  مشکلات ناشی از تأمین مواد اولیه و عدم تمایل پیمانکاران به استفاده از اوراق مشارکت به دلیل سررسید طولانی و عدم امکان تبدیل به نقدینگی و همچنین اسناد خزانه که باعث افزایش قیمت های پیشنهادی پروژه می شود و عدم تسری بخشنامه جدید شرکت توانیر در مورد تعدیل نرخ فلز روی در قراردادهای جاری را از دیگر چالش ها دانست.

دکتر فدایی سرپرست استانداری کرمان نیز ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات انجام شده در حوزه برق استان اظهار داشت: با توجه به رشد استان در زمینه صنعت و نیاز این صنایع به انرژی در سال های آینده  باید با همکاری وزارت نیرو و تلاش مدیران استان برق مورد نیاز صنایع را تامین نمائیم.

گفتنی است در سفر 1 روزه معاون وزیر در اموربرق و انرژی از پروژه های انجام شده توسط شرکت توزیع برق شمال استان کرمان در شهرستان های کوهبنان و همچنین روند اجرایی ساخت نیروگاه های 500 مگاواتی سیکل ترکیبی بازدید نمود.

دیدگاه‌ها

نوشتن دیدگاه