امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سومین کنفرانس بین المللی انرژی های تجدید پذیر ایران به مدت سه روز در محل مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان، طی سخنانی در جمع شرکت کنندگان همایش در خصوص پتانسیل انرژی خورشیدی گفت:  استان کرمان با قرار گرفتن در ذوزنقه طلایی تابش کشور و برخورداری از 330 روز آفتابی در طول سال، دارای مزیت بالقوه در حوزه احداث این نیروگاه هاست و این مساله باعث شده شرایط استان برای سرمایه گذاران بسیار جذاب باشد.

علی اصغر نصرالهی اظهار داشت: هم اکنون سه نیروگاه 10 مگاواتی  شامل، نیروگاه های شرکت توسعه فراگیر جاسک، شرکت سولار انرژی آرکا، صنایع انرژی سبز کویر کیش و یک نیروگاه 1.2 مگاواتی  توسط شرکت مهراد انرژی اروند در استان کرمان به بهره برداری رسیده  و  مجوع تولید استان 31.2 مگاوات است.

وی افزود: در حال حاضر 3 نیروگاه 10 مگاواتی شامل  شرکت تابان( منطقه بردسیر)، شرکت نیما انرژی (منطقه راین و نیروگاه 10 مگاواتی شرکت تابان ( منطقه بافت) و در مجموع 30 مگاوات در حال احداث می باشد.

نصرالهی اظهار داشت: مجوز احداث نیروگاه ها ی تجدیدپذیر برای 150 نیروگاه و با ظرفیتی بالغ بر 2500 مگاوات در  مناطق مختلف استان صادر شده و مقدمات انعقاد قرارداد برای 24 نیروگاه با ظرفیتی بالغ بر 390 مگاوات فراهم شده است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان گفت: هدف ما این است با همکاری سایر سازمان ها،  استان کرمان به عنوان قطب اصلی احداث نیروگاه های خورشیدی در کشور تبدیل شود و در این راستا آماده هرگونه همکاری با سرمایه گذارانیم.

وی همچنین  اظهار داشت: اتخاذ راهکارهای فنی مناسب به سرمایه گذاران متعدد این حوزه به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود شبکه،  همکاری با سرمایه گذاران و برگزاری جلسات متعدد ، منظور نمودن شهرک انرژی های تجدیدپذیر از طریق تجمیع  سرمایه گذاران در برخی نقاط استان از جمله بردسیر ،ماهان ، خاتون آباد، از جمله اقدامات شرکت برق منطقه ای کرمان در حمایت از سرمایه گذاران است.

نصرالهی در خصوص چالش های این حوزه گفت: هم اکنون مجوزهای نیروگاهی  صادر شده که هیچ گونه پیش رفتی در روند کاری آنها مشاهده نمی شود و این مساله باعث اشغال مجوزهای شبکه برق شده که اجازه ورود سرمایه گذارن جدی در زمینه احداث را نمیدهد که مجوز این شرکت ها در صورت عدم همکاری لغو و به جای آن مجوزهای جدید صادر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان در خصوص دیگر چالش های احداث نیروگاه خورشیدی گفت:مواردی مانند استفاده نامناسب از برخی مجوزها، وجود شبهه در زمینه استفاده های دیگر از زمین های واگذار شده به جای احداث نیروگاه، عدم وجود ساز و کار هماهنگ بین شرکت ها در سراسر کشور  به منظور اهلیت سنجی سرمایه گذاران، عدم امکان تامین زیرساخت(پست) به منظور تجمیع سرمایه گذاران نیروگاههای تجدیدپذیردر مقیاس های بزرگ به دلیل نداشتن ردیف اعتبار و نقدینگی مناسب،عدم ثبات قیمت ارز و بلاتکلیفی سرمایه گذاران از جمله چالش هایی است که با آن روبرو هستیم.

 

 

 

 

دیدگاه‌ها

نوشتن دیدگاه