امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با حضور وزیر نیرو ۱۵ پروژه آب و برق جنوب استان کرمان با اعتباری بالغ بر 288 میلیارد تومان شامل؛ 13 پروژه در حوزه برق و 2 پروژه  در حوزه آب در جنوب استان کرمان به بهره برداری رسید.

در آیین بهره برداری از این طرح ها وزیر نیرو  طی سخنانی گفت: در حال حاضر ۱۴۷ پروژه بزرگ درحوزه آب و برق در استان کرمان با اعتبار 16 هزار میلیارد تومان  در حال انجام است  که در این بخش 42 درصد پیشرفت فیزیکی را شاهد هستیم.

رضا اردکانیان افزود: امروز  شاهد وضعیت خوبی در حوزه برق و آبرسانی به روستاها و شهرها هستیم و در دو دهه اخیر ظرفیت  برق رسانی  کشور ما به یازده برابر رسیده است و در سطح ملی درجایگاه خوبی  قرار داریم.

وی افزود: طول 5 سال اخیر در حوزه آب و برق حدود 150 هزار میلیارد تومان از منابع دولتی و بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.

وزیر نیرو گفت: امیدواریم با توجه بیشتر ما و با نوید های که در بودجه ۹۸ داریم بتوانیم مشکلات  موجود را برطرف کنیم و از توجه مقام معظم رهبری به روستاها تشکر کنم که با اذن ایشان منابع خوبی از صندوق توسعه ملی دراختیار وزارت قرار می گیرد که شاخص های آب و برق رسانی بهبود یابد .

 وی همچنین اظهار داشت: کشور ما با تمامی همسایگان خود امکان تبادل انرژی برقرار کرده است  و پنجره جدیدی را به واسطه دانشی که وجود دارد از جمله در زمینه انرژی های تجدیدپذیر باز کرده ایم.

همچنین مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان در حاشیه این سفر به گزارشی از وضعیت برق استان پرداخت و گفت: خوشبختانه از نظر وضعیت تولید برق استان کرمان طی  دو سال اخیر در وضعیت خوبی قرار گرفته است و تولید برق استان بر مصرف پیشی گرفته است.

علی اصغر نصرالهی افزود: ظرفیت نصب شده نیروگاهی  استان کرمان در حال حاضر 3586 مگاوات است که میزان تولید عملی آن 2869 است و نیاز مصرف استان در سال جاری 2371  مگاوات بوده است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان اعلام کرد: به جز طرح هایی که امروز افتتاح شد،  7 پست الویت دار و 5 خط الویت دار در  منطقه جنوب در دست اقدام است که  تا پایان سال 98 به مدار می آید.

وی افزود: شرکت برق منطقه ای کرمان برای پیشبرد طرح ها با چالش هایی روبروست که می توان به مواردی مانند؛عدم ثبات نرخ فلزات، مشکلات تأمین مواد اولیه، وجود معارضین در مسیر خطوط به ویژه خطوط 400 کیلوولت، مشکل تامین ارز پست  و خط 400 کیلوولت شاهماران،  عدم تمایل پیمانکاران به استفاده از اوراق مشارکت، عدم استقبال از سرمایه گذاری نیروگاه های تجدید پذیر در مناطق کم برخوردار اشاره کرد.

گفتنی است در سفر یک روزه وزیر نیرو به استان کرمان، در حوزه فوق توزیع و انتقال برق تعداد 7 پروژه با اعتبار  1780 میلیارد ریال شامل؛ بخش 132 کیلوولت از پست انتقال 400 کیلوولت خبر، پست 230 کیلوولت مدولار جازموریان، پست سیار 132 کیلوولت رفسنجان یک، خط  انتقال 400 کیلوولت کهنوج-جیرفت، خط انتقال 230 کیلوولت نیروگاه کهنوج-کهنوج، خط 132 کیلوولت  ارتباطی جیرفت 3، خط 132 کیلوولت اختیارآباد به زنگی آباد افتتاح شد.

پروژه برق‌رسانی به 40 روستا در حوزه جنوب استان، توسعه شبکه برق‌رسانی به بیش از 18 هزار متقاضی و اصلاح و بهینه‌سازی در 16 شهرستان جنوب استان و پروژه‌های اصلاح و بهینه‌سازی شبکه روشنایی معابر و پروژه کاهش تلفات رفسنجان، تامین برق متقاضیان فاقد شبکه برق شهری و روستایی، افتتاح سامانه‌های توسعه خدمات غیرحضوری و مدیریت بار در دستگاه‌های دولتی و افتتاح ساختمان اداری مدیریت توزیع برق رفسنجان از دیگر پروژه های افتتاح  شده در حوزه توزیع برق است.

همچنین در این سفر پروژه‌های آبرسانی به 45 روستای شهرهای جنوبی استان کرمان و  پروژه آبرسانی و تامین آب شرب شهر جبالبارز به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی 12 پروژه آب و برق با اعتبار 286 میلیارد تومان نیز آغاز شد.

همچنین وزیر نیرو در سفر یکروزه خود از نیروگاه سیکل ترکیبی کهنوج و پارک انرژی شوباد بازدید به عمل آورد.

 

 

دیدگاه‌ها

نوشتن دیدگاه