امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اختتامیه پروژه تحقیقاتی" آشکارسازی اتوماتیک خطای مقره و یراق آلات"، با حضور مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان، رئیس دانشکده  فیزیک و معاون پژوهشی دانشگاه شهید باهنر و جمعی از مسئولین شرکت برق منطقه ای کرمان در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد.

این پروژه تحت  نظارت دفتر تحقیقات شرکت برق منطقه ای کرمان  و توسط دانشگاه شهید باهنر کرمان با مسئولیت اجرایی خانم دکتر کرمی انجام گرفت.

هدف  از انجام این پروژه تعیین عیوب الکتریکی  مقره ها و یراق آلات از طریق تصویربرداری از طریق پهباد و پردازش تصاویر به صورت نرم افزاری و اتوماتیک است.

از جمله مزایای این روش نسبت به روش های متداول مورد استفاده،  کاهش خطرات جانی، عدم نیاز به قطع بار، دید کامل و همه جانبه تصاویر، عدم اعمال سلیقه در تحلیل و عیب یابی است.

 در این روش یک پایگاه داده از عیوب موجود  از طریق تصویر برداری از قطعات معیوب ایجاد شد و از طریق یادگیری عمیق " deep learning " به نرم افزار آموزش داده شد و هم اکنون این نرم افزار با دقت قابل قبول قادر به یافتن عیوب از جمله: آرک زدگی مقره، تخمین آلودگی مقره، پیدا کردن شکستگی و لب پریدگی مقره تعیین شل بودن یا عدم وجود پیچ و مهره تشخیص نبود اشپیل و آنالیز تصاویر ترمال است.

در این جلسه حسین نظام آبادی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه باهنر کرمان ضمن سخنانی گفت: خوشحالیم این پروژه در مدت یک سال به نتیجه رسیده  و پروژه با سرافرازی تمام می شود. وی افزود: در سال گذشته حدود 9 میلیارد پروژه به دانشگاه آمد که نسبت به سال 1395 ، 6 برابر افزایش پیدا کرده است  که این مساله نشان می دهد دانشگاه توانسته است نظر صنعت را جلب کند و ارتباط متقابلی که شکل گرفته در حال افزایش است.

وی افزود: یکی از شرکای دانشگاه در زمینه تحقیقات مجموعه شرکت های برق است و امیدواریم این  ارتباطات روز به روز گسترش یابد.

همچنین دکتر سید جلال فاطمی رئیس دانشکده فیزیک گفت: حمایت صنعت از دانشگاه باعث پیشرفت پژوهش است و به محققین برای اجرایی کردن طرح ها  انگیزه می دهد .

مهندس نصرالهی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان ضمن تقدیر از دانشگاه باهنر کرمان و مجریان انجام این پروژه ابراز امیدواری کرد پروژه در فازهای دیگر تکمیل و آزموده شود.

در این جلسه همچنین با اهداء از سوی رئیس دانشکده فیزیک و معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه باهنر از مهندس نصرالهی مدیرعامل شرکت و همچنین،آقایان حسن نخعی، محسن ایرانمنش، محمود سلیمان، سیدناصر میرتاج الدینی، حمیدرضاحبیبی، مجتبی سالارنژاد و خانم ها الهام اکبری، نسرین محمدی، فرحنازآذین فر، تقدیر بعمل آمد.

 

 

 

دیدگاه‌ها

نوشتن دیدگاه