امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جلسه بررسی مسائل برق و انرژی استان کرمان با حضور استاندار کرمان و اعضای کمیسیون انرژی مجلس و مدیران عامل شرکت های برق استان در اتاق بازرگانی استان کرمان برگزار شد.

در این جلسه معاون حقوقی، امور مجلس و پشتیبانی وزارت نیرو اظهار داشت: بیش از 2 هزار و 400 مگاوات برق در استان مصرف می‌شود.

رضا انجم شعاع با اشاره به اینکه استان ظرفیت توسعه در بخش‌های مختلفی چون انرژی را دارد و احداث نیروگاه و فعال کردن بخش خصوصی باید در استان کرمان پیگیری شود گفت: کرمان در آینده نزدیک به دو تا سه هزار مگاوات برق نیاز دارد لذا احداث نیروگاه و فعال کردن بخش خصوصی باید در استان پیگیری شود وامیدواریم با حضور بخش خصوصی بتوانیم برق مورد نیاز را تولید کنیم.

همچنین در این جلسه مدیرعامل شرکت توانیر اظهار داشت: بالاترین یارانه انرژی دنیا در ایران داده می‌شود و مشکل اقتصاد برق این است که تولیدکننده قیمت واقعی برق را می‌خواهد و طرف دیگر مصرف‌کننده، برق ارزان می‌خواهد و حتی در برخی مواقع مصرف‌کنندگان به پرداخت پول برق تمایلی ندارند.

محمد حسن متولی‌زاده با اشاره به بدهی برخی مصرف‌کنندگان و شرکت‌ها عنوان کرد: منجمله شرکت گل گهر کرمان بیش از 100 میلیارد تومان به صنعت برق بدهکار است.

وی با بیان اینکه بهینه‌سازی انرژی ظرفیت مناسبی برای فعال کردن تولید داخلی است گفت: استان کرمان می‌تواند زمینه مناسبی برای بهینه کردن مصرف انرژی باشد و ما از بهینه‌سازی مصرف انرژی در کرمان حمایت خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان کرمان نیز با اشاره به اینکه ظرفیت تولید برق استان کرمان ۳ هزار و ۶۰۰ مگاوات است گفت: ۴۳.۲ مگاوات انرژی خورشیدی در استان وجود دارد.

علی‌اصغر نصرالهی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید برق استان کرمان 3 هزار و 600 مگاوات برق است اظهار داشت: این در حالیست که 2 هزار و 400 مگاوات برق در استان مصرف می‌شود.

وی با بیان اینکه 8 هزار و 799 کیلومتر مدار طول خطوط انتقال برق استان کرمان است گفت: در سال‌های قبل غالب مصرف برق در حوزه کشاورزی بود که سال جاری مصرف غالب استان به میزان 35 درصد صنعتی و پس از ان کشاورزی به میزان 30 درصد است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه با چهار استان مجاور تبادل انرژی داریم افزود:متاسفانه در استان کرمان چالش‌هایی برای پایداری شبکه وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه مصرف سالانه برق در استان کرمان نشان می‌دهد که 3 درصد مصرف برق استان کرمان از متوسط کشوری بیشتر است عنوان کرد: تراز استان در حال حاضر مثبت است اما باید برای بیش از 500 مگاوات بار صنعتی در سال‌های آینده فکری شود.

نصرالهی با بیان اینکه 43.2 مگاوات انرژی خورشیدی در استان وجود دارد افزود: 560 مگاوات نیز مجوز احداث نیروگاه خورشیدی به سرمایه‌گذاران واگذار گردیده است.

وی با اشاره به مشکلات و چالش‌های توسعه انرژی در استان گفت: یک عامل افزایش بی رویه قیمت تجهیزات متاثر شدن از نرخ ارز، عدم تمایل پیمانکاران برای استفاده از اوراق مشارکت به دلیل سررسید طولانی و عدم امکان تبدیل به نقدینگی از چالش‌های پیش روی توسعه انرژی در استان است.

اعضای کمیسیون از نیروگاه 500 مگاواتی در حال احداث شهرستان زرند بازدید نمودند و در جلسه ای مدیر پروژه گزارش از پیشرفت این نیروگاه ارائه نمود و قول داد اولین واحد این نیروگاه در زمان پیش بینی شده به مدار آید  رئیس کمیسیون انرژی مجلس ضمن تقدیر، برای هر نوع همکاری اعلام آمادگی نمود.

همچنین بازدید از موزه تاریخ صنعت برق استان کرمان و رونمایی از کتاب تاریخ صنعت برق استان کرمان نیز با حضور مسئولین صورت گرفت.

 

 

 

دیدگاه‌ها

نوشتن دیدگاه