نقشه سایت

پست الکترونیک

جستجو

پرسشهای متداول

  • vtem news box
  • vtem news box
  • vtem news box
  • vtem news box
  • vtem news box
  • vtem news box
  • vtem news box
  • vtem news box
  • vtem news box
  • vtem news box

مقدمه

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مديريت مصرف

" مصرف بهینه انرژی برق , ضرورتها و برخی راهکارها"

 

اهمیت و ضرورت مصرف بهینه انرژی

 

تجربه نشان داده است که رشد اقتصادی و توسعه صنعتی که از پایه های اصلی پیشرفت در عرصه فن آوری و رسیدن به اقتدار سیاسی و استقلال ملی هستند تا اندازه زیادی با استفاده درست و منطقی از منابع انرژی ارتباط دارند. انرژی به عنوان یک کالای با ارزش در بازار جهانی به کشور های تولید کننده امکان می دهد درآمد حاصل از آن را برای رشد و صنعتی شدن سریع خود به کار گیرند. بنابر این کشور هایی که دراندیشه رشد و پشت سر گذاشتن عقب ماندگی اقتصادی ، صنعتی و اجتماعی هستند در پی آنند که با بهای هر چه کمتر به منابع انرژی هرچه بیشتر دست یابند.

این ثروت بزرگ در کشور ما به ویژه به صورت منابع انرژی نفت و گاز یافت می شود. اگر ما بتوانیم از این منابع ارزشمند درست و منطقی استفاده کنیم ، کشورمان امکان مناسبی برای رشد و توسعه منظم اقتصادی خواهد داشت. با توجه به اینکه نیروگاه های تأمین کننده برق از منابع انرژی همچون نفت ، گاز و ... استفاده می کنند و سرمایه گذاری جهت ساخت نیروگاه های جدید یا توسعه آنها مستلزم صرف هزینه های بسیار زیاد و زمان نسبتاً طولانی می باشد ، لذا محدودیت هایی در این زمینه وجود دارد و اصلاح الگوی مصرف در کلیه بخش های جامعه و به ویژه بخش خانگی که مصرف کننده قسمت بزرگی از انرژی الکتریکی است از اهمیت خاصی برخوردار است ، ضمن اینکه صرفه جویی در مصرف برق می تواند باعث کاهش انتشار گازهای آلاینده و در نتیجه کاهش آلودگی های محیط زیست شود.

در ایران فراوانی منابع انرژی ، متأسفانه گاه سبب آن شده است که توجه لازم به ارزش این منابع گرانقدر نشده و در مصرف آنها استانداردهای لازم رعایت نشود. لذا با توجه به افزایش مصرف انرژی و منابع محدود انرژی که امروزه از آن استفاده می کنیم و جهت صیانت از سرمایه های ملی کشور و جلوگیری از اسراف آنها ، تبیین و پیاده سازی راهکارهای مصرف بهینه برق به عنوان یک وظیفه معنوی و ملی ، امری لازم و اجتناب ناپذیر است.

آنچه بایستی مورد توجه قرار گیرد اینست که در کنار توسعه معقول و متوازن در بخش تولید لازم است جهت حفظ سرمایه های ملی حتی الامکان از اتلاف منابع و اسراف در مصارف پرهیز نماییم تا از سرمایه گذاری اضافی جهت تامین مصارف زاید جلوگیری شود که در این ارتباط اهمیت و نقش  ویژه بهینه سازی مصرف مورد توجه قرار می گیرد.


 

 

وسایل خانگی ، لزوم بهترین انتخاب  و  بهترین استفاده

 

بخش بزرگی از انرژی در منازل ، تنها به مصرف چند وسیله خانگی می رسد. بنابراین در صورتی که در موقع خرید ، بهترین انتخاب با توجه به عواملی همچون کارایی دستگاه ، میزان مصرف انرژی ، عمر دستگاه و ... انجام شود و در موقع استفاده به روش های درست بکارگیری دستگاهها توجه شود ، می توان تا حد زیادی از اتلاف انرژی جلوگیری نمود و در نتیجه به میزان قابل توجهی در هزینه های تحمیل شده به خود و اقتصاد جامعه ، صرفه جویی کرد .

با توجه به برچسب انرژی یک وسیله خانگی نیز می توان از میزان کارآیی آن وسیله آگاهی یافت. راندمان انرژی که کمیت بسیار مهمی است برای لوازمی که تحت نظارت استاندارد مصرف انرژی قرار می گیرند توسط برچسب انرژی بیان می گردد.

یکی از مهمترین راهنماها برای شناخت یک وسیله برقی برچسب انرژی آن است. این برچسب در حقیقت با توجه به شرایط کارکرد یک وسیله برقی ، انرژی مصرفی و انرژی تحویل داده شده توسط وسیله را در نظر گرفته و راندمان یا بازدهی کارکرد آن را بیان می کند.

برچسب های بازدهی انرژی عمدتاً به سه دسته تحت عناوین زیر ، تقسیم می شوند :

برچسب تأییدی

برچسب مقایسه ای

برچسب اطلاعاتی

برچسب های بازدهی انرژی می توانند کمک شایانی به انتخاب وسیله ای بهینه و استفاده از مزایای یک وسیله کم مصرف ( از جمله صرفه جویی انرژی و کاهش هزینه پرداختی ) باشند.

 

اوج مصرف برق

 

ساعات اوج مصرف برق یکی از تعاریفی است که باید در ذهن داشته باشیم. اهمیت ندادن برخی از مصرف کنندگان به این موضوع می تواند خسارت بسیار هنگفتی به اقتصاد ملی وارد کند. ساعات اوج مصرف برق با توجه به محاسبات و تعاریف مربوطه ، مدت زمانی در شبانه روز می باشد که مصرف برق طی این ساعات ، به اوج خود      می رسد. برای پاسخگویی به این نیاز کوتاه مدت باید سرمایه گذاری هنگفتی جهت تولید برق صورت پذیرد. علاوه بر ساعات اوج مصرف در ایران  بیشترین مقدار مصرف برق در فصل تابستان اتفاق می افتد که به نام فصل اوج بار نیز خوانده می شود.

ساعات اوج مصرف در کشور ما حدوداً از ابتدای غروب شروع و تا ساعات پایانی شب ادامه می بابد. یکی از مهمترین علل ایجاد این اوج بار علاوه بر مصرف برق برای روشنایی استفاده خانوارها از لوازم برقی خانگی مختلف  می باشد. صرفه جویی در مواقع اوج مصرف از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

 

پیام های مدیریت مصرف برق

 

الف) ضرورتها و راهکارهای کل

 

1.  مصرف بهینه برق ، زندگی بهتری را برای ما به ارمغان می آورد.

2. آیا می دانید صرفه جویی در مصرف برق می تواند باعث کاهش انتشار گازهای آلاینده شود؟

3. هنگام خرید وسیله برقی حتماً اطلاعاتی را در مورد کارآیی انرژی و طول عمر دستگاه مورد نظر کسب کنید. 
4. اسراف در مصرف برق ، رفتاری ضد ارزش و نوعی ظلم به نسلهای آینده است.
5. انتخاب صحیح وسایل خانگی و استفاده درست از آنها نه فقط می تواند مصرف انرژی و در نتیجه هزینه خانواده را کاهش دهد بلکه با درنظر گرفتن شرایط صحیح به عمر این دستگاه ها می افزاید. 
6.  رعایت مصرف منطقی برق در ساعات اولیه شب که ساعات اوج مصرف برق است از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
7.  جهت کمک به تلاشگران صنعت برق در تآمین برق مطمئن ، از وسایل برقی پر قدرت خصوصاً به طور همزمان در ساعات اولیه شب استفاده نکنیم .
8.  با توجه به برچسب انرژی یک وسیله خانگی ، می توان اطلاعاتی در مورد کارایی آن وسیله به دست آورد.
9. صبح و پیش از ظهر زمان مناسبی برای استفاده از وسایل برقی خانگی با رعایت شرایط صحیح آن می باشد.
10. وسایل برقی خانگی را به طور منظم سرویس کنید و همواره در بهترین وضعیت و تمیز ترین حالت از آنها نگهداری کنید.
11. هدف از مدیریت مصرف برق کاهش میزان تولید و کاستن از رفاه جامعه نیست ، بلکه کاربرد منطقی و بخردانه انرژی الکتریکی و استفاده صحیح از آن است که می تواند منجر به افزایش تولید و رفاه جامعه نیز شود. 
12. هنگام خرید وسایل و دستگاه های برقی ، میزان نیاز خود را در نظر بگیریم و از خریدن تجهیزات و دستگاه های     پر مصرف برقی که بیش از حد نیاز ما می باشند , خودداری کنیم.
13. شایسته است نسبت به مصرف برق حساس باشیم و میزان مصرف را با توجه به اطلاعات کنتور برق و ارقام  موجود در قبض ها کنترل کنیم و آنگاه با برنامه ریزی صحیح در جهت مصرف منطقی برق بکوشیم .
14. با رعایت عایق بندی مناسب در ساختمان ها و نورپردازی صحیح از اتلاف انرژی بکاهیم.
15. انرژی برق سرمایه ای بسیار ارزشمند است. در حفظ این سرمایه مهم کوشا باشیم.
16. مسئول انرژی منزل خود باشیم و با ارزیابی هر یک از موارد انرژی بر ، تدابیر لازم را برای کاهش اتلاف انرژی بیندیشیم .                                                      17. از وسایل برقی تنها در هنگام نیاز استفاده کنیم و از روشن گذاشتن بیهوده آنها خودداری کنیم                                                                                                 18. وسایل خانگی را به طور منظم سرویس کرده و سعی کنیم با برنامه ریزی درست ، از ظرفیت کامل آنها استفاده کنیم.

ب)روشنایی 

19. روشنایی روز، مهمترین و بهداشتی ترین منبع نور است . شایسته نیست با وجود امکان استفاده از روشنایی روز نسبت به آن بی اعتنا باشیم و فضای کار و زندگی خود را به طور مصنوعی و با انواع لامپ های گوناگون روشن کنیم.

20. فن آوری لامپ کم مصرف ، گامی در جهت استفاده بهینه از انرژی الکتریکی است . 
22.مصرف نسبتاً کم و عمر نسبتاً طولانی لامپ های کم مصرف با کیفیت مناسب , باعث می شود با توجه به شرایط مربوطه استفاده از این لامپ ها هرچند با قیمت نسبتاً بالاتر مفید باشد.
23.در هنگام مطالعه و انجام کارهای ظریف به جای افزایش بی مورد لامپ ها در محیط از نور موضعی با مصرف کمتر استفاده نمایید.
24. میزان نور لامپ کم مصرف از شرایط نصب و دمای محیط متأثر است. از این رو حداکثر نور در داخل اتاقی با دمای حدود 25 درجه زمانی حاصل می شود که لامپ به صورت آویز نصب گردد.
25. روشنایی مؤثر بر اثر غبارگرفتگی لامپ ها کاهش می یابد. پس تمیز کردن مرتب لامپ ها را فراموش نکنید.
26. استفاده از رنگ های روشن که درجه بازتاب نسبتاً بالایی دارند با رعایت شرایط صحیح آن , برای محلهای مسکونی ، اداری و تجاری توصیه می شود، چرا که خصوصیات محیط اطراف و رنگ آمیزی استفاده شده می توانند تأثیر مهمی در راندمان روشنایی داشته باشند.

 

ج) وسایل سرمایشی و گرمایشی

27.  در صورت امکان , استفاده از تهویه طبیعی برای کاهش استفاده از دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مفید خواهدبود.

28. با پوشیدن لباس مناسب هر فصل و با تنظیم صحیح دمای فضای کار و محیط زندگی خود، از اتلاف انرژی بکاهید.

29. حتی الامکان کانال کشی کولر از کوتاهترین مسیر انجام شود.

30. تمیز کردن و رفع اشکالات کولر پیش از شروع به کار آن در فصل گرما می تواند کارکرد کولر را بهبود بخشیده مصرف انرژی آن را کاهش دهد و از هدر رفتن سرما نیز جلوگیری کند .
31. استفاده بی مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرما زا مانند اجاق ، سماور ، لامپ هایی که گرما نیز تولید می کنند و ... باعث افزایش گرمای محل می شود و نیاز به استفاده از کولر را افزایش می دهد.
32. در ماههای سرد سال دریچه های کولر و فن های تخلیه هوا را به جز در موارد لزوم جهت کاهش تلفات انرژی مسدود نمایید.

 

د)  یخچال و فریزر

 

33. سعی کنید از منجمد کردن مواد غذایی و سبزیجات در مواقعی که دسترسی به مواد غذایی تازه وجود دارد تا حد امکان خودداری کنید.

34. بهترین انتخاب در اندازه یخچال آن است که بتوانیم از تمام حجم یخچال استفاده کنیم زیرا اگر یخچال ما خالی یا نیمه خالی باشد در واقع انرژی را به هدر داده ایم.

35. جهت صرفه جویی در مصرف انرژی ، تا حد امکان از باز و بسته کردن درب یخچال پرهیز کنیم.

36. غذاهای خود را به صورت گرم و داغ و قبل از سرد شدن کامل در یخچال و یا فریزر قرار ندهیم.

37 . از گذاشتن یکباره مقدار زیادی مواد غذایی در یخچال یا فریزر پرهیز کنید. همچنین از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی در داخل یخچال و فریزر پرهیز کنید , چون این کار گردش هوا را در داخل یخچال یا فریزر دچار اختلال کرده و سبب افزایش مصرف برق می شود

38. هنگامی که یخچال و فریزر بر روی یک سطح صاف و تراز قرار نمی گیرد باعث می شود تا در یخچال به طور کامل بسته نشود و کارکرد درستی نداشته باشد و در نهایت مصرف انرژی آن افزایش یابد.

39. برفک های یخچال و فریزر را به طور منظم آب کنید زیرا با افزایش قشر برفک ، مصرف انرژی بالا می رود.

40. تنظیم صحیح و به موقع ترموستات یخچال و یا فریزر با توجه به عوامل مختلف نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی این وسایل خواهد داشت.

41. از گذاشتن هر گونه پارچه بر روی طبقات یخچال باید پرهیز کرد چون این کار از گردش هوا در یخچال جلوگیری می کند و مصرف برق آن را افزایش می دهد.

 

ه) ماشین لباسشویی

 

42.  آیا می دانید که بسیاری از ماشین های لباسشویی دارای یک برنامه شستشوی اقتصادی هستند که لباسها را با کمترین آب ، پودر و حرارت ممکن می شوید و مصرف برق دستگاه را کاهش می دهد ؟

43. کم کردن درجه حرارت آب برای شستشو در ماشین لباسشویی می تواند به میزان قابل توجهی از مصرف برق بکاهد.
44. فیلتر و دهانه پور را در ماشین لباسشویی به طور منظم تمیز کنید. توجه داشته باشید که تمیز کردن ماشین لباسشویی می تواند به کاهش مصرف برق و افزایش عمر مفید آن کمک کند .
45. اگر امکان خشک کردن لباسها را در هوای آزاد و در زمانی طولانی تر دارید بهتر است از دور کم آبکشی در ماشین لباسشویی استفاده کنید.
46. استفاده از لوله کشی آب گرم برای استفاده در ماشین لباسشویی می تواند بسیار مفید باشد.

 

و) جاروبرقی

 

47. در جاروهای برقی ، معمولاً چندین درجه قدرت مکش وجود دارد. برای نظافت هر بخش از منزل باید از قدرت لازم  و نه قدرت بیشتر استفاده نمود. 
48. از کار مداوم با جارو برقی جداً پرهیز کنید زیرا روشن بودن دراز مدت می تواند فشار زیادی به موتور دستگاه وارد کند.

ز) تلویزیون

 

49. توجه کنید که پشت تلویزیون نباید به جایی چسبیده باشد تا گردش هوا به راحتی صورت بگیرد .

50. توجه داشته باشیم که دستگاه تلویزیون را در نزدیکی منابع حرارت زا مانند شوفاژ و بخاری قرار ندهیم.

51. تلویزیون نباید در معرض رطوبت یا نور مستقیم خورشید باشد.

 

ح) اتو

52. هنگام استفاده از اتو ابتدا لباس هایی را که می خواهید اتو کنید آماده سازید و قبل از اتو کردن آخرین لباس , اتو را از برق بکشید.

 

53.  تا حد امکان از اتوهایی که دارای ترموستات باشند باتوجه به شرایط صحیح آن استفاده کنید.

 

54. لباسها را پس از شستشو در مایع نرم کننده قرار دهید. این کار باعث آسانتر اتو شدن البسه می گردد.

 

55. همچنین سعی کنید قبل از اتو کردن ، لباسها را به نحو مناسبی دسته بندی و جدا کنید.

ط) متفرقه

56. حتی الامکان از سماور برقی استفاده نکنید ، اما در صورت نیاز به استفاده از آن , از نوعی استفاده کنید که دارای نشان استاندارد باشد.

57.حتی الامکان از بکارگیری وسایلی مانند بخاری برقی و آبگرمکن برقی اجتناب کنید.

برای آینده ای روشن تر ، مصرف صحیح برق این سرمایه ارزشمند ملی را در زندگی به کار بندیم و آن را به فرزندانمان نیز آموزش دهیم.

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ها

نوشتن دیدگاه